ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունվարի 24-ին ընդունել է Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էյջի Տագուչիին:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ Գալուստ Սահակյանը դրական է գնահատել վերջին տարիներին Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունների աշխուժացումը: Նա հույս է հայտնել, որ Ճապոնիայի դեսպանության գործունեությունը Հայաստանում իր հերթին կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով խորհրդարանական կապերի զարգացմանն ու խորացմանը, կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի դերն այդ գործում: Գալուստ Սահակյանի խոսքով՝ մեծ են հայ-ճապոնական համատեղ ծրագրերի իրականացման եւ հետագա համագործակցության հետ կապված ակնկալիքները:
Դեսպան Էյջի Տագուչին, շնորհակալություն հայտնելով նախորդ տարի Ճապոնիայի խորհրդարանի նախագահի կողմից արված այցի հրավերն ընդունելու համար, նույնպես նշել է, որ հայ-ճապոնական հարաբերությունները, սահուն եւ քայլ առ քայլ զարգանալով, վերելք են ապրում:
Անդրադառնալով առաջիկայում ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության Ճապոնիա կատարելիք այցին՝ դեսպանը հույս է հայտնել, որ այն խթան կհանդիսանա առավել զարգացնելու երկկողմ հարաբերությունները եւ ակտիվորեն համագործակցելու մշակույթի, քաղաքականության, տնտեսության եւ այլ բնագավառներում: Դեսպանի խոսքով՝ այցի ընթացքում հայ խորհրդարանականները հնարավորություն կունենան ուսումնասիրելու խորհրդարանական կառավարման անցած Ճապոնիայի փորձը, առնչվելու ճապոնական մշակույթին եւ պատմությանը:

On January 24, the RA NA Speaker Galust Sahakyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia Eiji Taguchi.
Welcoming the Ambassador in the parliament, Galust Sahakyan positively assessed the enlivening of the parliamentary relations between Armenia and Japan in recent years. He expressed hope that the activities of Embassy in Armenia, in its turn, will promote the development and strengthening of bilateral relations.
Touching upon the development and deepening of parliamnetary relations, the NA Speaker highlighted the role of the Friendship Groups of the parliaments of the two countries in that. In Galust Sahakyan’s word, the expectations connected with the implementation of the Armenian-Japanese joint programmes and the further cooperation are great.
Thanking for accepting the invitation of the Speaker of the parliament on the previous year to visit Japan, Ambassador Eiji Taguchi also has noted that the Armenian-Japanese relations are smoothly developing step by step.
Referring to the visit of the delegation led by the RA NA Speaker to Japan, the Ambassador expressed that it will be an impetus to further develop the bilateral relations and actively cooperate in the spheres of culture, politics, economy and etc. In the Ambassador’s word, during the visit the Armenian parliamentarians will have an opportunity to study the experience of Japan that passed to parliamentary government and connect to Japanese culture and history.